Změna zaměstnání nebo kariéry je možná v každém věku

ZMĚNA KARIÉRY VE ČTYŘICETI?

Změna kariéry ve čtyřiceti. Je to šílenství nebo odvážný plán? Spousta lidí si myslí tu první variantu. Jsou to většinou lidé, kteří by se k něčemu takovému nikdy neodvážili. A jak se říká: „Podle sebe soudím tebe.“ Nečekejte tedy bujarý potlesk a oslavy až prvně vyslovíte nahlas svůj odvážný plán… Raději se připravte na zděšené pohledy, rozmlouvání a 1000 a jeden důvodů proč to v jejich očích nejde.

Dobrá zpráva je, že je to váš život a vaše kariéra. A tedy vaše rozhodnutí a vaše zodpovědnost.

KARIÉRA S NADHLEDEM

Pojďme si to trochu urovnat. V práci trávíme největší část dne. Tolik času netrávíme ani spánkem, ani s rodinou, ani koníčky. Do důchodu půjdeme v lepším případě v 65 letech. Jeden pracovní rok má v průměru cca 250 pracovních dní.  Tak schválně, kolik vám zbývá pracovních dní do důchodu?

Chcete je strávit ve vaší současné práci? Nebo stojí za to změnit svoji kariéru? Pro zajímavost: pro věk 4O let máte do důchodu ještě 6250 pracovních dní. Zdá se vám to hodně nebo málo? Kdyby se to náhodou zdálo někomu málo, tak číslo vynásobme ještě osmi a získáme čas strávený v pracovní době, tedy 50 000 hodin. A to nepočítáme přesčasy nebo čas strávený cestou do práce. To už stojí za změnu, co myslíte?

ČTYŘICÍTKA NA KRKU

Zajímá vás, jak mě napadla právě ta čtyřicítka?  Hodně lidí považuje 40.té narozeniny jako přelomové. Někteří se dokonce začínají považovat za staré. Maminky po rodičovské dovolené si také často v tomto věku uvědomí, že se nechtějí vracet do svého původního zaměstnání. A mimo jiné se k tomuto milníku nezadržitelně blížím také. A změnu kariéry jsem udělala přesně před rokem.

Každopádně si přiznejme, že i když to nebude úplně jednoduché, bude to pořád snazší než v 50 nebo v 55 letech. Změnu lze v realizovat v každém věku, záleží vždy na jednotlivci. Důležitější, než věk je odhodlání a vytrvalost. Nicméně obecně platí, že čím dříve změnu uděláte, tím bude snazší se pro změnu rozhodnout.

STRACH ZE ZMĚNY KARIÉRY

Pojďme si nalít čistého vína: Změna kariéry není jednoduchá a není pro každého. Na druhou stranu, pokud budete mít obrovskou motivaci pro změnu, tedy budete vědět PROČ změnu chcete udělat a co vám změna přinese, máte na půl vyhráno.

Důležitá je zde cílevědomost, orientace na výsledek, dobrý plán, vytrvalost a odvaha.  Zvláště ta vytrvalost se vám bude hodit. Ne vždy jde vše jako po másle a je potřeba překonávat různé překážky a držet směr. A bez odvahy? Nikdy nevykročíte na vaši novou cestu.

Mít strach je naprosto přirozené. Máme jej všichni. Mít strach je vlastně takovou obranou strategií našeho mozku. Snaží se nás ochránit před potencionálními hrozbami. Víte, že 99 % našich strachů se nikdy nenaplní? Ale dokáží nám pěkně vrtat v hlavě. Ale o tom, jak na naše strachy si povíme někdy jindy.

Strach ze změny zaměstnání je přirozená věc.

KDY NENÍ ZMĚNA ZAMĚSTNÁNÍ ŘEŠENÍM

Změna zaměstnání ale není vždy spásné řešení. Pokud vám něco v současném zaměstnání nevyhovuje, ptejte se sami sebe, co je důvodem a co konkrétně vám na tom vadí. Pokud se vám nedaří najít pravou příčinu problému a odstranit ji ze svého života, je velmi pravděpodobné, že vás obdobný problém jednoho dne doběhne i v novém zaměstnání.

Ideální je se podívat na danou situaci z nadhledu. Co byste doporučili například svému kamarádovi v obdobné situaci?

CHCI ZMĚNU, ALE NEVÍM JAKOU…

Možná jste v situaci, že cítíte, že potřebujete změnu a nevíte přesně jakou. Nebo víte, co byste chtěli, ale nemáte tušení, jak takovou práci získat. Změna kariéry je významným krokem a je dobré se o tom poradit s odborníkem dříve, než se na změnu bezhlavě vrhnete. S výpovědí raději vyčkejte a vše si důkladně promyslete. Ideálně se zastavte na konzultaci-😊

Když člověk přemýšlí o změně kariéry nebo oboru práce, je dobré se poradit s odborníkem.

Při své práci s klienty používám jedinečnou kombinaci technik: mé životní zkušenosti, dlouholetou praxi v HR, koučování, techniky NLP (psychologie úspěchu), techniky kariérního poradenství i prvky terapeutických přístupů. Umožním vám zcela nový pohled na vaši kariéru a společně objevíme nové příležitosti, kam se ve vaší kariéře dále vydat. Více se dozvíte zde.

Jdete do toho?

Těším se na vás.

Tereza