Strach ze změny zaměstnání vám pomůže překonat konzultace s kariérním poradcem

6 tipů, jak překonat strach ze změny zaměstnání

Strach ze změny zaměstnání je přirozený a v určité míře i žádoucí, protože nás nutí k lepším výsledkům. Když je ho ale moc, může paralyzovat.  Největší strach často pramení z nedostatečného sebevědomí a mnohé lidi ochromí natolik, že jsou ochotní setrvat v práci, která je nebaví. Někdo se této strategie drží celý život. Děsí vás tato představa?

Nabízím vám 6 tipů, které udrží váš strach na pod kontrolou.

1.       Uvědomte si své silné stránky

Pohodlně se usaďte, zavřete oči a přemýšlejte v čem vynikáte. Jaké jsou vaše silné stránky? Zkuste být k sobě absolutně upřímní. Pokud se vám nedaří přijít na vaše silné stránky, uvědomte si, jakých úspěchů se vám podařilo dosáhnout za posledních pět let. Nemusí se nutně jednat pouze o pracovní úspěchy. Zamyslete se, díky čemu se vám to podařilo. Už to máte? Tak vidíte!

2.       Vybavte si, jak jste překonali svůj strach

Vzpomeňte si, kdy jste úspěšně zvládli překonat svůj strach. Přehrávejte si v hlavě celou scénu jako film. Zavřete oči a vnímejte, co jste tehdy viděli, slyšeli, cítili….Ve své představě  udělejte zvuky hlasitější, barvy barevnější a pocity intenzivnější. Zapamatujte si ten vítězný pocit, kdy jste překonali svůj strach. Toto cvičení opakujte minimálně 3krát. 

3.       Zrežírujte si svůj vlastní film

Nyní si zahrajte na dramaturga, scénáristu, režiséra a herce najednou. Natočte si v hlavě svůj vlastní film o vašem úspěšném nalezení nové vysněné práce. Vnímejte, co vidíte, slyšíte, cítíte a prožíváte. Nechte se svým úspěchem úplně pohltit, zaplavte své tělo euforií z vámi dosaženého cíle. Pokaždé, když pocítíte, že se vás začíná zmocňovat strach, přehrajte si svůj film. 

4.       Eliminujte stresové faktory

Jedním z největších stresových faktorů při hledání nové práce je nejistota. Nedávejte tedy hned výpověď ve své stávající práci, ale neslevujte ze svého předsevzetí najít si tu vysněnou. Nesmiřujte se s pohodlnou variantou zůstat ve známém prostředí a představte si, jaký život chcete žít, kým chcete být a budete, až svou vysněnou práci najdete.

5.       Vybavte se vědomostmi

Štěstí přeje připraveným a vědomosti jsou vaší zbrojí a štítem. Hledejte a nasávejte rady o tom, jak se připravit na pohovor, jak napsat skvělý životopis, jak vyniknout před konkurencí. Internet je plný rad na toto téma, některé jsou lepší, některé horší. Pokud chcete mít jistotu, že se zásobíte radami od profesionála, začněte s tipy, které naleznete na mém blogu, případně si můžete stáhnout mého průvodce úspěšného kandidáta.

6.       Požádejte o pomoc

Chcete-li změnu zaměstnání zvládnout bez obav a přešlapů, domluvte si se mnou kariérní konzultaci. V rámci konzultace vám pomůžu si vyjasnit kariérní směr, probereme jak a kde hledat novou práci, pomůžu vám sestavit životopis, připravit na pohovor a v neposlední řadě vám pomůžu překonat váš strach ze změny zaměstnání. Ráda se stanu vaším průvodcem ke spokojené kariéře.

Vaše Tereza