Článek kariérního poradce na téma jak udělat životopis

Jak udělat životopis, který vás prodá

Vytvoření hezkého životopisu není v dnešní době zas až tak těžké. Oříškem je, jak udělat životopis, díky kterému se dostanete na pohovory. Štěstí můžete jít naproti, pokud si vyberete ten správný nástroj pro jeho tvorbu a dodržíte několik základních pravidel.

Z jakých nástrojů můžete vybírat?

Dnešní doba nabízí mnoho nástrojů, díky kterým si vytvoříte líbivý životopis. Každý z nich má ale své výhody a nevýhody. Představím vám několik z nich a sami si vyberte ten nejvhodnější nástroj pro vaši potřebu.

Nereznoucí klasika ve Wordu

Téměř každý s Wordem někdy už pracoval. Vzhled si vytvoříte dle svých estetických preferencí, nebo využijete nabízené šablony. Pokud umíte pracovat ve Wordu, tak bych tento nástroj jednoznačně doporučila. V opačném případě bych raději sáhla po nějakém jiném řešení vizte níže.

Speciální programy pro kreativce

Pokud chcete být kreativní a vytvořit si opravdu jedinečný životopis, využijte grafické programy jako je například Canva, Adobe Illustrator aj. Můžete si zde udělat životopis dle vaší nejbujnější fantazie, ale zabere vám to zase o něco více času. Nepouštějte se do těchto programů, pokud je neznáte, zadělali byste si na několik probdělých nocí.

Šablony pro lenochy

Stačí si trochu zagooglit a naleznete moře portálů a kariérních poradců, kteří nabízejí zdarma šablony pro tvorbu životopisu. Tyto šablony jsou vhodné pro ty, kteří neumí pracovat s žádným z výše zmíněných programů a nechtějí se moc zamýšlet nad obsahem. Tento nástroj má ale jedno velké mínus, vzhled šablon neumožňuje individuální úpravy.

Online nástroje

Nejrychlejším řešením jak udělat životopis jsou moderní online nástroje (např. Cvapp, Flowcv ,Cvmaker, Resume.io, aj.). Na výběr máte z mnoha designů, stačí si pouze tedy vybrat ten správný vzor, který vyhovuje vaší situaci. Výhodou těchto online nástrojů je, že vás tvorbou životopisu povede krok za krokem a vy na nic podstatného nezapomenete. Nevýhodou je, že i tyto nástroje mají omezené možnosti individuálního řešení. Dřív, než začnete v online programu tvořit vaše dílo, nezapomeňte se přesvědčit, že je tento nástroj skutečně zdarma a jestli výsledný životopis získáte v požadovaném formátu, tedy ideálně v .doc i .pdf.

Pod taktovkou odborníka

Chcete-li mít opravdu jistotu, že máte životopis, který vám dopomůže k vaší vysněné práci, obraťte se na odborníka. Jen tak budete mít jistotu, že máte životopis dělaný na míru a že osloví personalisty. Nejspíše si připlatíte, na druhou stranu si ušetříte práci a čas, který budete moci věnovat přípravě na pohovory. Zvolte si takového kariérního poradce, který má osobní zkušenosti s náborem a dobré reference. Podívejte se na moji nabídku sestavení životopisu zde.

Jaká pravidla dodržovat

Nepodceňujte první dojem, který životopis vyvolá v personalistovi. Možná máte oslňující zkušenosti a vzdělání, ale pokud váš životopis neláká k přečtení, máte mizivou šanci na úspěch. Základní pravidla, která při tvorbě životopisu dodržte, uvádím níže:

Přehlednost

Atraktivnost je v tomto případě v přímé úměře s přehledností výsledného životopisu. Personalista se musí ve vašem životopise dobře zorientovat a najít na první dobrou přesně to, co potřebuje. Abyste jim jejich práci usnadnili a sobě zvýšili šance, pište raději v bodech. Je to přehlednější a donutí vás to psát stručně.

Pravdivost

V životopise rozhodně nelžete. Možná vás lež posune do dalšího kola, ale pravdou je, že lež má krátké nohy a pravděpodobně vás v dalších kolech pohovoru potopí.

Relevantnost

Méně je někdy více a v případě životopisu to platí dvojnásob. Nerozepisujte se o nepodstatných věcech. Váš životopis bude delší, tím pádem i více nepřehledný a ve výsledku vám uškodí. Pište jen to, co je skutečně pro pozici, na kterou se hlásíte, důležité.

Bezchybnost

V neposlední řadě si raději několikrát po sobě svou práci přečtěte. Nic nezkazí tolik první dojem jako překlep nebo pravopisná chyba. Takový přešlap nenávratně pohřbí vaše naděje na postup do dalšího kola.

Tipy na závěr

Pokud se chcete vyvarovat největším chybám při psaní životopisu, napište si o své mailové tipy zdarma na tomto odkazu.

Stále máte pocit, že je tvorba životopisu nad vaše síly a chtěli byste pomoci s jeho sestavením od odborníka? Neváhejte se obrátit na mě a já vám sestavím životopis na míru. Více informací naleznete zde.

Vaše Tereza