Jak se píše motivační dopis, tipy od kariérního poradce.

JAK SE PÍŠE MOTIVAČNÍ DOPIS

Motivační dopis personalisté milují, kandidáti většinou proklínají. Při tom není tato disciplína tak těžká, stačí vědět, jak se správně píše motivační dopis. Proč ho vůbec dělat, kdy ho psát a co do něj vše uvádět, se dozvíte v tomto článku.

Význam motivačního dopisu a kdy ho posílat

Jak už název sám vypovídá, hlavním účelem motivačního dopisu je vysvětlit svoji motivaci – proč chcete pracovat pro danou firmu a na dané pozici. Chcete personalistu přesvědčit o tom, že chcete pracovat právě pro jejich firmu, a ne pro žádnou jinou. Pokud má personalista hodně zájemců na danou pozici s obdobnými zkušenostmi, může to být právě motivační dopis, který rozhodne o vaší účasti na pohovoru.

Motivační dopis posílejte ideálně vždy. S jeho odesláním ale určitě neváhejte v těchto případech: jste absolvent/ka, měníte obor práce, vracíte se do práce po delší kariérní pauze nebo je v inzerátu jasně napsáno, že máte poslat motivační dopis.

Délka motivačního dopisu

Ideální délka motivačního dopisu je cca polovina A4, v krajním případě 2/3 A4. Delší motivační dopisy ale rozhodně nepište, svojí délkou by odradily od čtení. Delší motivační dopis totiž rozhodně neznamená, že bude kvalitnější. Naopak někdy méně je více.

Co sem patří

V motivačním dopise uvádějte tyto informace:

Oslovení (Vážená paní Dvořáková)

Úvod (Velmi mě zaujala pozic XY)

Vysvětlení motivace (být maximálně konkrétní)

Co firmě nabízím (mé zkušenosti, znalosti, osobnostní předpoklady)

Zakončení (Ráda se s Vámi potkám u osobního pohovoru)

Jméno a příjmení, kontakt

Inspirovat se můžete mým vzorovým motivačním dopisem zde.

Na co si dát pozor při psaní motivačního dopisu

Motivační dopis pište ve větách, dbejte ale na to, ať to nejsou dlouhá krkolomná souvětí. Raději pište kratší a srozumitelné věty s jasným sdělením.

V motivačním dopise buďte maximálně konkrétní, vyvarujte se obecných klišé typu: „Líbí se mi Vaše firma“. Místo toho raději napište, co konkrétně se vám na firmě líbí, co máte s firmou společného, čím vás zaujala.

Možná vás napadlo motivační dopis zakončit sdělením, že jste nejvhodnějším kandidátem. Raději se tomuto pokušení vyhněte, někteří personalisté jsou na toto chvástání alergičtí.

Při psaní motivačního dopisu používejte odstavce a formátování do bloku, zkontrolujte si rozvržení na stránce pro tisk.

Myslete na to, že jen správně napsaný životopis a motivační dopis, vás dostane na pohovory. Jakým chybám se vyhnout při psaní CV se naučíte v mém minikurzu zdarma 3 fatální chyby, které dělá při psaní CV téměř každý

Pokud víte, že na psaní prostě nejste nebo na tvorbu CV a motivačního dopisu nemáte jednoduše čas, pak si nechte profesionální CV vytvořit od oborníka. Podívejte se na moji nabídku.

Tak ať vám to píše,

Tereza