Pracovní pohovor dnes často probíhá formou online pohovoru.

Jak na ONLINE POHOVOR

Čeká vás online pohovor? V dnešním článku vám poradím, na co si dát pozor a jak být na online pohovor co nejlépe připraven. Online pohovory využívali personalisté dříve spíše výjimečně, například na pohovory s kandidáty, kteří jsou aktuálně v zahraničí. Ale díky koronaviru se staly online pohovory ze dne na den jediným možným způsobem jak i nadále obsazovat volná pracovní místa. A jejich využití bude stále častější i do budoucna.

Jak online pohovor probíhá?

Online pohovor probíhá úplně stejně jako klasický pohovor. Jediný rozdíl je v tom, že místo osobního setkání dojde pouze k virtuálnímu setkání na obrazovkách počítačů formou videohovoru. Tedy personalistu či manažera nejen uslyšíte, ale také uvidíte.

Personalista vám před samotným pohovorem pošle instrukce, v jaké aplikaci bude pohovor probíhat. Většinou se jedná o nástroje jako je: Skype, Teams, Hangouts, Zoom, Whereby, WhatsApp.  Spojení je možné většinou pouze přes samotný odkaz, ale kvalitnější spojení získáte, pokud si danou aplikaci nainstalujete přímo do počítače. Doporučuji vám, si minimálně 1 den předem aplikaci nainstalovat a vyzkoušet si hovor nanečisto např.s kamarádkou. Vždy si vyzkoušejte, že vám funguje kamera i mikrofon.

Co je k online pohovoru potřeba?

Naprostou nezbytností je:

pevný počítač či notebook

stabilní připojení k rychlému internetu

tichá a příjemná místnost, kde vás nebude nikdo rušit

vaše pečlivá příprava

nastavení mysli na úspěch

Příprava na online pohovor je předpokladem toho jak uspět na pohovoru

Na co si dát při online pohovoru pozor?

Nejvíce zradit nás může při online pohovoru technika: Mějte nabitý notebook i telefon.  Notebook či PC si zapněte min. 20 min. před pohovorem, ať vás nezaskočí aktualizace počítače či něco podobného. Samotnou aplikaci si vyzkoušejte min.1 den předem, ať víte, že vám správně funguje. V den „D“ už se tím pak nemusíte stresovat.

Kvalita připojení je další z věcí, které mohou při pohovoru stávkovat. Ujistěte se, že víte, jak restartovat router, případně mějte v záloze připojení přes mobilní data. Pro všechny případy mějte po ruce mobilní telefon (s vypnutým zvoněním) a pokud se vám nepodaří obnovit spojení do 2 -3 minut, volejte ihned kontaktní osobě. Vždy se dá pokračovat po telefonu nebo se domluvit na novém termínu.

Nepodceňte také oblečení a úpravu vzhledu. Připravte se úplně stejně jako když jdete na pracovní pohovor. Zvolte vhodné oblečení a upravte se. V žádném případě nezůstávejte v teplákách či kalhotách od pyžama. Personalista to sice na obrazovce pravděpodobně neuvidí, ale vaše mysl se bude chovat tak jako byste byli ještě v posteli a lenošili. Což vám u pracovního pohovoru zrovna dvakrát nepomůže.

Vyzkoušejte si předem kameru na počítači a všímejte si, co přesně je vidět v pozadí na obrazovce kolem vás. Vyvarujte se nepořádku, křiklavým barvám, extrémním obrazům či plakátům, aktům, atd. Dobře vypadá světlé pozadí doplněné např. o květiny či knihovnu v pozadí.

Před samotným online pohovorem si najděte 5 minut, kdy zklidníte svoji mysl např. hlubokým dýcháním. Představujte si, jaké to bude, až budete v této konkrétní firmě pracovat. Pak už vám to na pohovoru půjde samo-😊

Pokud nechcete nic nechávat náhodě a být na pohovor opravdu skvěle připraveni, pak využijte mé služby příprava na pohovor. Nyní za akční cenu 1.500,-Kč za 90 min. konzultace ( osobní či online).

Těším se na vás!

Tereza