Z JINÉHO ÚHLU POHLEDU

Prázdné ulice, vylidněné kanceláře, žádný turistický ruch. Zavřené školy, mnohé obchody a pozastavená výroba.  Lidé pracují z domova, starají se o děti, učí se s nimi.. Tváře zahalily roušky a v očích je často vidět strach.

Média nás ze všech stran bombardují informacemi o tom, kolik nově přibylo nakažených a kolik lidí nemoci podlehlo. Situaci tímto nechci zlehčovat. Koronavirus změní životy nám všem. Ale jsem přesvědčená, že negativních zpráv je víc než dost, ale ty pozitivní nám chybí.

Můžeme si vybrat, zda budeme ve strachu a úzkosti sledovat nepřetržité televizní zpravodajství a s hrůzou v očích pozorovat sebe a své blízké, zda nemají některý z příznaků, nebo naladíme svoji mysl pozitivně a najdeme i na této situaci nějaké přínosy.

Mě napadlo hned 10 pozitiv:


1.Více času pro sebe

Velké množství lidí si neustále stěžuje, že nemá na nic čas… Pořád něco MUSÍ.  Toto období je tak skvělou příležitostí se na chvíli zastavit. Máte jedinečnou možnost začít se věnovat aktivitám o kterých jste již dlouho snili, ale nebyl na ně čas. 

Zapátrejte v paměti, jakou knížku jste si chtěli přečíst a nezbyl na ní čas.


2. Více času pro rodinu

Kompletní rodina se potkává často až ve večerních hodinách, někdy až o víkendu. Děti jsou ve škole či školce, rodiče v zaměstnání.  Nyní máme šanci užít si jeden druhého a věnovat se společným aktivitám. Zapomeňte na chvíli na dospělácké starosti a vydejte se s dětmi do světa fantazie. A pokud zrovna nejste dvakrát kreativní, můžete třeba jen oprášit staré deskové hry nebo karnevalové kostýmy. Jakou hru jste měli jako malí nejraději?

Nyní je čas se zastavit a skutečně se zajímat o druhé. Kdy jste řekli naposledy někomu, že ho máte rád?


3. Soudržnost

V krizi se nejlépe pozná, jací opravdu jsme. A je skvělé, že Češi táhnou za jeden provaz. Neřeší se rasa, vyznání ani politické preference. Lidé se snaží pomáhat, jak jen můžou. Šijí se roušky, zajišťují se nákupy pro seniory, hlídají si děti, rozdávají se obědy. 

Čím můžete někomu ve svém okolí pomoci?


4. Osobní zodpovědnost

Tato situace nás učí osobní zodpovědnosti. Záleží na každém z nás, jak k situaci přistoupíme. Každá rouška pomáhá zachránit lidské životy. Chráníme ostatní a tím chráníme sebe.

Čím můžete jít ostatním příkladem?


5. Uzdravení pro přírodu

Výroba se úplně zastavuje či omezuje, doprava se výrazně snížila, ustal cestovní ruch.  Obloha je klidná a čistá bez typických čar od letadel. Turistické destinace jindy praskající ve švech jsou tiché a vylidněné. Do mnohých destinací se postupně vrací fauna a flora.

Jakých dalších věcí jste si v těchto dnech všimli?


6. Minimalismus

V posledních dnech jsme museli změnit hned u několika věcí naše návyky.  Nemáme možnost si zajít do restaurace na oběd, jít si zacvičit do fitka, zajít si do kina nebo jen tak posedět s přáteli. Možná je na čase si přiznat, že žijeme v konzumní době. Často si pořizujeme věci, které nikdy nepoužijeme nebo oblečení, které pak nikdy neoblečeme. Nyní je ideální příležitost udělat si ve věcech pořádek a důkladně si uklidit (nejen doma, ale i ve své mysli).

Co je pro vás v životě skutečně důležité? A jaké věci naopak ve svém životě nepotřebujete?


7. Vděčnost a pokora

Žijeme v uspěchané době a spoustu věcí považujeme za samozřejmé: že jsme zdraví, máme co jíst, co pít, kde bydlet, atd. Chybí nám pokora. Ale nyní přišel čas, kdy nám příroda dala jasně najevo, že nejsme tak úplně pánem tvorstva. A věci, které jsme dříve považovali za samozřejmost, tak samozřejmé nejsou. Přišel nejvyšší čas si věcí vážit. Najděte si každý den pár minut a poděkujte za věci, za které jste vděční (napište si to ideálně do deníčku, nebo alespoň řekněte v duchu či vyslovte nahlas). Čeho si vážíte nejvíce vy?


8. Zlaté české ručičky

Mnoho lidí si neumí doma uvařit, něco sám ušít nebo vyrobit něco malého do domácnosti. Stali se z nás konzumenti. Dnes, když je spousta obchodů a služeb uzavřená, nás to nutí minimálně přemýšlet, co bychom si mohli vyrobit sami. Je to tedy příležitost naučit se nové věci. Co si doma upéct třeba vlastní chléb?  Co byste se chtěli naučit vy?


9. Úcta ke staří

Spousta mladých lidí nemá úctu ke staří. Nenapadne je ani vstát v tramvaji a pustit starou  babičku si sednout. Koronavirus mění ale naše vnímání. Nejednomu člověku v těchto dnech dochází, že nic netrvá věčně a naši senioři jsou ohrožení nejvíce. Velké množství lidí tak aktivně pomáhá seniorům s nákupy, obstaráváním léků, šitím roušek a dalšími věcmi. Senioři si naši pomoc zaslouží, a to nejen v době koronaviru. 

Komu ve svém okolí můžete pomoci?


10. Změna způsobu práce

Home office využívaly do teď firmy spíše příležitostně nebo jen v malé míře. Část firem se mu dokonce bránila úplně. Nyní se ale ze dne na den mění styl naší práce a mnoho lidí dnes pracuje na 100% z domova. Ano, je to bezesporu jiné, vyžaduje to pevnou disciplínu a vytvoření nových návyků. Ale ono to funguje!

Projekty digitalizace ve velkých firmách i státní správě trvají dlouhé roky..Nyní se ale během několika dní ukazuje, co jsou pro jednotlivé instituce ty nezbytné procesy a že je lze alespoň v základním režimu spustit online. Koronavirus bezesporu změní trvale způsob naší práce.

Co můžete udělat vy pro váš ještě efektivnější home office?


Na závěr ještě dvě doporučení:

Respektujte nařízená opatření a zůstaňte v klidu. Vybírejte si, jakým zprávám budete věnovat pozornost a kolik vašeho času jim budete věnovat.


Jsem přesvědčená, že celou situaci společně zvládneme!

A je jen na každém z nás, co si z dané situace vezme.


Přeji vám klidné dny, trpělivost, laskavost a pevné zdraví.

Tereza

3 myšlenky k “Z JINÉHO ÚHLU POHLEDU

  1. Velmi krásné, moudré a inspirativní Monika

  2. Fakt milé a k zamyšlení. Opravdu hezké, děkuji, Terko.

Komentování je uzavřeno.