Absolvent hledá zaměstnání a přemýšlí jak napsat životopis

JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS (3.díl): Jak má vypadat CV absolventa

Dokončujete právě v těchto dnech školu a čeká vás hledání první práce?

Přemýšlíte, jak napsat životopis, když ještě nemáte žádné pracovní zkušenosti?

V dnešním článku vám poradím, jak na to.  Většinu poznatků můžete využít i z předchozího článku Jak napsat životopis (2.díl).

Tipů, jak má vypadat životopis, najdete na internetu bezpočet. Důležité je zvolit strukturovaný životopis, který je přehledný a personalista se v něm rychle zorientuje. A aby v něm byly všechny důležité informace, viz článek Jak napsat životopis (1.díl).Životopis musí být vždy připraven na míru konkrétní pozici, aby tam personalista našel, co hledá.

V čem je CV absolventa jiné? 

Životopis absolventa je kratší a má malinkou jinou strukturu.

U absolventů je životopis kratší, zpravidla pouze na jednu A4. Pokud jste již při škole získali pracovní zkušenosti, je v pořádku mít životopis i na dvě A4, nikdy ne delší.

Z hlediska obsahu, je u CV absolventa největší pozornost věnována sekci vzdělání. Zde uveďte od-do jste studovaly, název školy, studijní obor, zakončení studia titulem, informace o závěrečné práci a vaší specializaci. Zaměřte se na informace, které jsou pro vašeho budoucího zaměstnavatele nejvíce relevantní. Je-li téma závěrečné práce pro budoucího zaměstnavatele zajímavé, věnujte mu ve vašem CV jeden odstavec. Pokud jste se účastnili zajímavých projektů, uveďte je také. Tato část životopisu může být ve vašem případě nejdelší z celého CV.

Znalosti a dovednosti.  V této části vypište, co vše umíte. Zejména jazykové znalosti, PC dovednosti. Buďte maximálně konkrétní. Klidně vypište, jaké funkce jste využívali. Nezapomeňte uvést také absolvované kurzy, školní projekty, výměnné pobyty. Vždy uveďte i detaily. Co jste se na těchto projektech naučili a můžete využít u svého budoucího zaměstnavatele?

Pracovní zkušenosti a praxe při studiu. Jakákoliv zkušenosti je dobrá zkušenost. Ikdyž jste byli na brigádě v samoobsluze, naučili jste se např. jednat s klientem a být odolný vůči stresu. Vždy najděte co nejvíce relevantních přínosů pro budoucího zaměstnavatele a vypište je. Uvést můžete i neplacené stáže či výpomoc v rodinné firmě.

A pokud žádné zkušenosti nemáte, nezoufejte. Zaměstnavatelé vás rádi vše naučí. Přesvědčte je, že se o jejich obor zajímáte ve volném čase. Rozepište se v sekci záliby. Můžete uvést např. konkrétní knihy, které vás zaujaly, jaké kanály sledujete, atd.

Velmi důležité je v případě absolventů vždy posílat kromě strukturovaného CV i motivační dopis. Motivace absolventů hraje při výběru kandidáta ještě větší roli než v případě náboru zkušeného zaměstnance. Úplné zapracování absolventa trvá většinou téměř 1 rok. A zaměstnavatelé chtějí svoji investici vrátit zpět loajalitou i budoucím výkonem.

Pokud chcete mít jistotu, že bude váš životopis dokonalý, můžeme jej připravit společně.  Službu sestavení životopisu jsem zvýhodnila do 30.6.2020 za cenu 690,-Kč. Díky mým 13letým zkušenostem z HR vám poradím, co konkrétně bude vašeho potencionálního zaměstnavatele zajímat a jak tyto informace do životopisu napsat. Životopis připravuji vždy na míru na konkrétní pozici. Jen tak budoucího zaměstnavatele zaujmete hned v prvních sekundách.

Domluvit se můžeme i na přípravě motivačního dopisu.

Svůj termín zvýhodněné konzultace si domluvte ještě dnes na tel.:605 833 166.

Těším se na spolupráci,

Tereza