11 tipů na spokojenost v práci

Jak na spokojenost v práci a co pro ni udělat?

Základem je dělat práci, která vás baví. Takovou, která vám dává smysl, využíváte v ní své silné stránky a ještě dostanete slušně zaplaceno.

Pokud máte pocit, že takovou práci rozhodně neděláte a už od začátku se jedná o omyl, pak zvažte možnost změnit kariéru. Toto téma často rozebírám s mými klienty na konzultaci kariérního poradenství.

Pokud vás práce dříve bavila, ale nadšení se postupně vytrácí, vyzkoušejte těchto 11 tipů, jak spokojenost v práci opět navodit. Pamatujte na to, že jaké si to v práci uděláte, takové to budete mít. Spokojenost v práci můžete do jisté míry ovlivnit vy sami svým chováním. Vyzkoušejte proto některé z těchto tipů:

Připomínejte si smysl své práce

Možná máte pocit, že řešíte v práci samé nepříjemnosti a práce vás už netěší. Zkuste na každém úkolů najít alespoň něco pozitivního. Položte si tyto otázky: V čem je má práce užitečná? Komu a jak ve své práci pomáhám? Co mi dává smysl? Co bylo důvodem, že jsem si vybral/a právě tuhle práci? Na co se do práce těším?

Dodržujte work-life balance a ukončovací rituály

Dodržujte časy příchodu a odchodu do práce. Když zůstanete někdy déle, vyberte si jiný den, kdy odejdete pro změnu dříve. Vymyslete si rituál pro odchod z práce na vypnutí pracovních myšlenek, např. mytí hrnečku na kávu, procházka na metro….a odložte při něm všechny pracovní starosti a nechte je v kanceláři. Tento rituál opakujte každý den před odchodem z práce a domů choďte s čistou hlavou.

Odměňujte se

Za každý dokončený úkol/ projekt se odměňte nějakou maličkostí, kterou máte rádi. Zajděte si například na oběd do lepší restaurace, kupte si čokoládu nebo si dejte kafe s kolegyní ve vaší oblíbené kavárně….sebemenší maličkost může přispět k vaší spokojenosti na pracovišti.

Setkávejte se s příjemnými lidmi

Určitě i vy máte ve svém okolí minimálně jednoho člověka, který je vám nepříjemný a bere vám energii. Zkuste setkání s takovými lidmi omezit na nezbytné minimum. Pokud není zbytí, absolvujte s nimi schůzky, ale nepouštějte si je k tělu. Představujte si třeba , že kolem sebe máte neviditelnou bublinu a všechna slova a emoce těchto lidí zůstávají zvenku vaší bubliny a nikterak se vás osobně nedotýkají. Dbejte naopak na to, abyste si každý den našli pár minut pohovořit s někým, s kým vám je dobře.

Zpříjemněte si pracovní prostředí

Spokojenost v práci ovlivňuje také prostředí, ve kterém se nacházíme. Popřemýšlejte o tom, jak svůj pracovní koutek ještě zútulnit. Obklopte se zelení, obrázky, motivační nástěnkou, cokoliv vám pomůže navodit příjemné pocity. Někomu postačí např. nastavit krásné fotky z dovolené jako spořič obrazovky.

Myslete na sebe

V práci se často staneme otroky toho, co musíme: co po nás vyžaduje šéf, klienti, kolegové. Myslete více na sebe a průběžně do své agendy přidávejte činnosti, které chcete dělat vy. Říkejte si o úkoly, které vás baví, zapojujte se do projektů, která vám přijdou smysluplné.

Rozvíjejte se

Učte se nové věci. Vyhledávejte těžší úkoly, přijímejte více zodpovědnosti. Vzdělávejte se ve svém oboru, setkávejte se s inspirativní lidi. Vydržet několik let na jednom místě bez jakéhokoliv posunu je pro většinu lidí demotivující.

Hýbejte se

Dělejte si mezi jednotlivými úkoly přestávky a dbejte na fyzickou aktivitu. Můžete se projít po kanceláři, protáhnout se nebo si zacvičit s overballem. Ideální je začít den již před prací fyzickou aktivitou – zkuste třeba vystoupit o jednu zastávku autobusu dříve a zbytek dojít pěšky.

Usmívejte se

Úsměv nic nestojí a pomáhá výrazně si zpříjemnit den. Samozřejmě nejlepší je pravý nefalšovaný úsměv, ale pomáhá ikdyž se budete usmívat jen sami na sebe v zrcadle. Rozveselit vás může anekdota, kolega, veselá vzpomínka i video na sociálních sítích.

Pochvalte se

Pochvala potěší snad každého. Říkejte si aktivně o zpětnou vazbu. Pokud se vám jí přesto nedostává, chvalte sami sebe. Každý den si napište do deníčku, co se vám ten den povedlo, ideálně tak 3 věci a pochvalte se za to, jak jste je zvládli. Až vám bude někdy ouvej, stačí si přečíst dřívější úspěchy a hned se budete cítit lépe.

Relaxujte

 Velmi užitečné je tu a tam se zastavit a jen koukat vzhůru do nebe či do stropu. Na chvíli se zastavte a buďte v přítomném okamžiku – sledujte dopadající dešťové kapky, pohybující se mraky…. Soustřeďte se na svůj dech a vnímejte každý svůj nádech a výdech. Zpříjemnit den vám může i masáž šíje, kterou zvládnete i sami. Jemné hlazení a lehká masáž spánků také prospívají k celkové spokojenosti a uvolnění.

Přeji vám do nového roku, ať děláte práci, která vás baví a chodíte do práce s úsměvem na rtech…

Ráda vám s tímto novoročním předsevzetím pomůžu.

Tereza