Největší brzdou pro hledání práce je nízké sebevědomí

Největší sabotér při hledání práce: Nízké sebevědomí a jak s ním zatočit.

Během času stráveným s mými klienty jsem zjistila, že nejčastějším důvodem obav z hledání práce je jejich nízké sebevědomí. Klienti si často sami nasadí brouka do hlavy o vlastní méněcennosti a neschopnosti a těmito pochybnostmi si šlapou po štěstí. Lze se těchto negativních přesvědčení o sobě samých zbavit? Ano, ale vyžaduje to úsilí a vytrvalost.

Nejprve si zkuste odpovědět na následující otázky:

1. Jaké jsou moje negativní přesvědčení? Např.: Nejsem dost dobrá v…….

2. Jak jsem k těmto přesvědčením dospěl/a? Kdo mi to řekl, na základě čeho si to myslím, atd.

3. Jak je mohu vyvrátit? Sepište si co nejvíce argumentů, které vaše negativní přesvědčení racionálně vyvracejí.

Gratuluji. Pokud jste byli k sobě upřímní a odpověděli jste na otázky, udělali jste první krok na cestě za sebevědomějším já. Pojďme se podívat, co více pro zvýšení sebevědomí můžete udělat:

1. Pište si své úspěchy

Založte si zápisníček a poctivě si zapište všechny minulé úspěchy. Noste ho s sebou a pokaždé, když se vám něco povede, hned si to poznamenejte. Neopomíjejte ani zdánlivé maličkosti. Dobře upečený dort není samozřejmostí stejně jako bezchybně zpracovaný projekt v práci. Po pár týdnech poctivého zapisování zjistíte, že jste úspěšnější, než jste si mysleli a vaše sebevědomí se bude zvyšovat.

2. Zjistěte své silné stránky

Vezměte si tužku a papír, sedněte si, uvolněte se a napište si jaké jsou vaše přednosti, schopnosti a dovednosti. Zkuste být k sobě zcela upřímní. Pokud si nevíte rady, poproste svou rodinu, přátele a kolegy o pomoc. Určitě budete mile překvapeni a zjistíte v čem všem vynikáte.

3. Nesrovnávejte se s ostatními

Srovnávat se s ostatními je velmi neefektivní, protože nemůžeme být sami k sobě nikdy objektivní. Pokud si uvědomíte, že to zrovna děláte, zakažte si to. Místo toho porovnávejte sami sebe v čase. Kde jsem byl/a před 5 lety a kde jsem dnes? Každý rok si zhodnoťte, jak se vám daří v jednotlivých oblastech a porovnejte výsledky s předchozími roky.

4. Zkoušejte nové věci

Nebojte se vystoupit ze své komfortní zóny. Jděte na to ale postupně. Když zkoušíme něco, v čem se necítíme příliš jistí, je to příležitost opravdu poznat sám sebe. Naučíte se novým schopnostem a dovednostem, získáte zkušenosti a budete na sebe pyšní, že jste to dokázali. A s vaším sebevědomím se začnou dít doslova zázraky.

Učením nových věcí vaše sebevědomí poroste.

5. Neberte své neúspěchy až tak vážně

Občas se vám něco nepovede, nevěšte proto hlavu. Nikdo není dokonalý. Vytěžte ze svých neúspěchů maximum a zamyslete se nad tím, co jste mohli udělat jinak. Neberte vaše domnělé selhání jako nepřítele, dívejte se na ně jako na příležitost posunout se dál.

6. Vizualizujte si své úspěchy

Zkuste si představit a prožít svoje budoucí úspěchy. Jak vypadáte? Jaké máte pocity? Co přesně děláte? Je dokázané, že vizualizace úspěchu vás k cíli může přiblížit. Když si dokážete úspěch představit, vysíláte signály vašemu podvědomí, že je reálné vašeho snu docílit a vy sami začnete ve svůj úspěch věřit.

7. Opakujte si pozitivní tvrzení

Napište si kartičky s pozitivními afirmacemi (např. Jsem sebevědomý/á a věřím v sebe a své schopnosti apod.). Dejte si kartičky na viditelné místo nebo je noste s sebou. Nezapomínejte si je každý den přečíst a několikrát zopakovat. Časem se tato tvrzení přetaví ve skutečnost.

8. Nebojte se požádat o pomoc

Neberte žádost o pomoc jako projev selhání. Odborná rada zkušeného trenéra, mentora nebo kouče vám cestu za vaším snem může jen ukrátit. Pokud chcete zahodit pochybnosti a obavy z hledání práce, pomůžu vám v rámci kariérního poradenství. Zjistíme, jaké jsou vaše silné stránky a předpoklady pro vykonávání vaší vysněné práce. Více informací o kariérním poradenství naleznete zde.   Ráda budu vaší podporou při kariérní změně.

Kontaktujte mě na tel: 605 833 166 nebo pište na tereza@terezascerbova.cz

Držím vám palce a přeji hodně štěstí v objevování vašeho sebevědomějšího já.

Tereza