článek se zabývá tipy na ci si dát pozor při hledání práce

NA CO SI DÁT POZOR PŘI HLEDÁNÍ PRÁCE

Konečně jste udělali rozhodnutí pustit se do hledání práce, napsali jste si životopis a plni odhodlání jdete na věc? V dnešním článku vám dám hned několik tipů, čeho se vyvarovat, aby vaše hledání neskončilo fiaskem…

Posílejte životopisy pouze na pozice, o které skutečně stojíte

Pečlivě si pročtete pracovní inzerát a odpovězte si pravdivě, jak se vám daná pozice líbí. Ideálně třeba na číselné škále 1-10 (1-nejméně, 10-nejvíce). Pokud jste dali pozici hodnocení 7a více, zareagujte na ní. Pokud méně, životopis ani neposílejte. Nemá cenu plýtvat energií a časem na pozice, kde dopředu víte, že máte k pozici výhrady. Vaše podvědomí bude tyto pozice bojkotovat a vaše šance na úspěch jsou mizivé. Soustřeďte se na ty pozice, které opravdu chcete získat. Ušetříte si tím spoustu času, energie i zklamání.

 Prověřte si zaměstnavatele

Hezky napsaný inzerát ještě není zárukou, že budete v nové práci spokojení. Zeptat se můžete známých nebo zapátrat na internetu. Šikovným pomocníkem pro tento průzkum je Atmoskop, kde najdete hodnocení firem od zaměstnanců.

Pomůžou vám také šikovně zvolené otázky na pohovoru: Jaký vliv měla pandemie na fungování firmy? Co se se ve firmě změnilo? Jaké má firma cíle pro následující rok?

To samé platí pro osobu nadřízeného. Dejte na svoji intuici i dostupné informace na internetu.

Doba určitá x neurčitá

Dobře si promyslete, zda je v dnešní době pracovní nabídka na dobu určitou výhra.  Nemáte totiž žádnou jistotu, že vám zaměstnavatel smlouvu prodlouží, a to bez ohledu na to, co vám slibuje. Doba se totiž mění a není příliš jisté, jaká bude ekonomická a pandemická situace třeba za 1 rok. Na druhou stranu je třeba říct, že pokud převažují výhody této pracovní nabídky, nemělo by vás to odradit. Zejména pokud se jedná o příležitost, jak získat zkušenosti v novém oboru či TOP zaměstnavatele.

Vysoké provize a variabilní složka mzdy

Mějte na paměti, že provize a jiné složky variabilní mzdy bývají nenárokovou složkou mzdy. Tedy pokud nastane jeden z mnoha důvodů, tak vám je firma nemusí vyplatit. Navíc vyplacení je většinou podmíněno splněním více kritérií, což bývá někdy nereálné. Zvlášť ve střehu buďte u firem, které nemají žádné hodnocení. Co je v základní mzdě je jistota a měla by to být částka, která je dostačující pro pokrytí vašich nezbytných výdajů.

Forma spolupráce

Vždy si raději ověřte informaci, že se jedná o pracovní smlouvu nikoliv jinou formou spolupráce.  Spolupráce na pracovní smlouvu je největší jistotou. U dohod za vás platí zaměstnavatel odvody jen u výdělku nad stanovenou hranici, navíc je to komplikované s nárokem na nemocenskou nebo ošetřovné. Dohody jsou vhodné, pokud za vás platí odvody stát – např. jste student nebo jste na rodičovské, případně odvody platí jiný zaměstnavatel. U spolupráce na IČO si musíte odvody na sociální a zdravotní pojištění odvádět úplně sami.

Pokud chcete najít novou práci rychleji, pak hledejte práci na správných místech. Pomůže vám s tím můj průvodce, kterého si stáhněte zde.