Nespokojenost v práci bývá častým důvodem pro kariérní změnu

JAK ŘEŠIT NESPOKOJENOST V PRÁCI?

Zdá se vám, že už vás to v práci netěší jako dříve?  V pondělí ráno se vám opravdu nechce vstát z postele a těšíte až budete mít padla a budete na cestě domů? Často si říkáte, proč tam vlastně jste a přemýšlíte o odchodu?

Pak bystě měli zpozornět, tento článek je pro vás. Rozhodnutí o změně práce si vždy dobře promyslete. Důvody vaší nespokojenosti můžou být různé, a ne vždy je změna zaměstnání nejlepším řešením. Samotná změna zaměstnání vám totiž nezaručí to, že v nové práci budete spokojenější.

Nespokojenost v práci – jak dlouho trvá?

Jak dlouho na sobě nespokojenost pozorujete? Jedná se o poslední dny, týdny nebo dokonce měsíce? Dočasná nespokojenost v řádu dnů nebo týdnů může být spojená s reakcí na nějakou nepříjemnou událost, změnu v procesu, podmínkách práce, nového nadřízeného, kolegu. Je skvělé, že jste si všimli, že už to není jako to bývalo, ale není důvod k panice. Dejte tomu čas alespoň 2 měsíce a všímejte si toho, co vám na vzniklé situaci nejvíce vadí.

Pokud i po 2 měsících máte pocit nespokojenost stejný nebo ještě větší, je čas se tím zabývat hlouběji.

Jak velkou nespokojenost pociťujete?

Ohodnoťte svoji spokojenost v práci na škále 1-10, kdy je 1- maximální nespokojenost, 10 – maximální spokojenost.  Jak si vedete? Co Vám chybí k dosažení maximální spokojenosti? Toto ohodnocení si udělejte opakovaně, vždy s odstupem min.1 týdne. Pokud je vaše celková spokojenost v práci opakovaně nižší než 5-6, je na místě to řešit.

Co způsobuje nespokojenost

Jaké věci vám v práci vadí? Pojmenujte si je a jděte více do hloubky. Místo „vadí mi šéf“ si napište co konkrétně co vám na tom vadí – např. nemám klid na práci, nevyužívám svůj talent, atd… Také se položte otázku, jak moc je to pro vás důležité a zásadní pro budoucí kariéru?

Co s tím můžu udělat já

Svého šéfa pravděpodobně nezměníte. Samozřejmě mu můžete dát zpětnou vazbu, ale to nemusí být vždy vítáno a přinést výsledek. Efektivnější bude, pokud začnete u sebe. Tedy změníte svoji reakci na to, jak se váš šéf chová. To, že je šéf cholerik je jistě nepříjemné. Ale je to problém šéfa a ne váš. Je jen na vás, jak se k tomu postavíte a zachováte. Naučte se reagovat tak, abyste byli spokojeni. Chcete pracovat v klidu a neposlouchat jeho výlevy? Pak můžete využívat více home office, v práci si vzít sluchátka a poslouchat hudbu nebo jen ignorovat jeho výlevy. Jsou to jeho výlevy a je jen na vás, zda jim budete věnovat pozornost či nikoliv. Krajním případem může být to, že požádáte o přesun do jiného týmu nebo z práce odejdete. Odchod ze zaměstnání jen kvůli jedné věci dobře zvažte. Málokde je všechno ideální a snad všude najdete někoho, kdo vám nebude 100 % sedět.

Při nespokojenosti v práci je třeba najít příčinu a reagovat na ní

Jak to chci já

Když už víte, co vám v práci vadí, přemýšlejte o tom, co chcete. Definujte si svojí vysněnou práci co nejpřesněji. Využijte všechny smysly a popište, jak vaše vysněná práce vypadá:

 • jaké činnosti děláte
 • jaké znalosti využíváte
 • kde pracujete
 • s kým pracujete
 • jaký je váš nadřízený
 • jak je velká firma
 • čím se firma zabývá
 • kolik hodin trávíte v práci
 • kolik si vyděláváte
 • co vás těší
 • co se vám honí hlavou
 • jak se cítíte

Kdy je čas odejít?

Pokud jste dlouhodobě nespokojení na škále 1-10 pod úrovní 5, nevyužíváte v práci své silné stránky, neučíte se dlouhodobě nic nového, práce vás dlouhodobě stresuje a máte zdravotní či psychické problémy, pracujete s lidmi, se kterými vám není dobře, děláte práci, která vás ani trochu nebaví a nejraději byste byli někde úplně jinde, pak je čas o odchodu vážně přemýšlet.

Přemýšlíte o změně práce, ale nevíte jak na to?

Chcete se utvrdit ve svém rozhodnutí? Chcete se být jistí, že si novou práci vyberete správně?  Nebo se jen chcete poradit jak na to, abyste novou práci získali co nejrychleji?

Využijte mé nabídky na kariérní poradenství a koučink. Napište mi na tereza@terezascerbova.cz nebo zavolejte na tel. 605 833 166 a rezervujte si svůj termín ještě dnes.

Těším se na vás

Tereza