Kariérní poradce radí absolventům jak a kde hledat první práci

Jak si najít první práci

Na vašem vysokoškolském diplomu ještě nezaschnul inkoust a vy se už trápíte otázkami, jakou práci hledat, kde a jak? Možná si stejně jako mnozí další myslíte, že si musíte vybrat jedno povolání a veškerá vaše rozhodnutí by se měla podřizovat tomuto cíli. Nebojte se, je v pořádku nevědět ani jako čerstvý absolvent vysoké školy, čím se chcete živit. Dám vám ale několik rad, jak postupovat při hledání vašeho prvního zaměstnání, i když ještě nemáte zcela jasnou představu o tom, čím chcete být.

Kde začít hledat první práci

První, co vás asi napadne, je hledat práci na internetu. Naleznete zde weby specializující se na nabídky práce pro absolventy, například na jobs.cz. Neomezujte se ale pouze na internet. Poptejte se po svých známých, rodině nebo kamarádech. Nezapomínejte také na vaši vysokou školu. Fakulty většinou spravují stránky, kam přidávají pracovní nabídky vhodné pro jejich absolventy. Další tipy, kde hledat svou první práci, naleznete zdarma v mém ebooku.

Vědět, kde hledat práci je jedna věc. Ale mít představu, jakou práci si vybrat, je někdy palčivější problém, kterému se nevěnuje už tolik pozornosti. Pojďme to společně zkusit zjistit.

Vraťte se tam, kde to všechno začalo

Možná se cítíte ztraceni a sami sebe se ptáte, proč jste tenhle obor začal/a studovat? Nadechněte se, zavřete oči a zavzpomínejte, co vás ve škole bavilo? Jaké předměty jste doslova hltal/a? Co vám šlo od ruky? V čem jste vynikali? Čemu jste se věnoval/a mimo školu a na jaké projekty jste se dobrovolně a s nadšením hlásil/a? Vše si sepište a vaše schopnosti, nadšení, vlohy a talent zohledněte při výběru práce.

Zkuste si to nanečisto

Pořád nevíte, jakou práci hledat a nechcete být ve statistice nezaměstnaných absolventů? Zkuste si vytipovat, co by vás bavilo a podívejte se po prázdninové stáži, nebo využijte možnosti a přihlaste se do tzv. trainee programu, který nabízejí některé firmy. Dostanete tak možnost zkusit si vícero pozic a posune vás to zas o trochu blíže v hledání toho pravého zaměstnání. 

Ve správný čas na správném místě

Nezapomeňte, že hledání práce je i o vhodném načasování. Nenechávejte rozesílání životopisů až na září. Je pravda, že se v létě vypisuje méně pozic, zároveň málokdo hledá práci o prázdninách, protože lidé mají většinou více starostí s ratolestmi a s jejích letním programem. Naskýtá se vám tak jedinečná šance, že uspějete i díky menší konkurenci více zkušenějších kolegů.

Myslete na budoucnost

Nelenili jste a už máte první nabídky? Gratuluji, to je vážně skvělé! Stojíte ale před dilematem, jakou práci si vybrat?  Moje rada zní, investujte do budoucnosti, ale jinak než tučnější výplatní páskou. Dejte raději přednost takové práci, která vám umožní se rozvíjet. S každou nově nabytou dovedností budete pro pracovní trh nepostradatelnější a posune vás to zas o kus dál.

Nebojte se požádat o pomoc

Pokud si stále nevíte rady, požádejte o pomoc profesionála. Obrátit se můžete třeba na školního poradce, pokud ho vaše škola má, nebo se můžete obrátit na mě. Narozdíl od školního poradce vám dokážu nabídnout komplexní služby. Provedu vás celým procesem hledání a výběru vhodné práce. Pomůžu vám najít vhodný směr, ukážu vám, jak sestavit profesionální životopis a připravím vás i na vaše první pohovory. Více o kariérním poradenství naleznete zde.

Přeju vám hodně štěstí při výběru vaší první práce.

Tereza