Návrat do práce po rodičovské dovolené usnadní těchto 7 tipů od kariérního poradce.

7 cest pro úspěšný návrat do práce po rodičovské

Každá žena na konci rodičovské dovolené čelí výzvě, najít si vhodnou práci. Práci, která jí umožní zůstat pečující, ale zároveň pracující maminkou. Sama na vlastní kůži jsem pocítila, jak je toto období náročné. Sepsala jsem proto pro vás několik možností, na jaké cesty se při hledání práce můžete vydat. 

Domluvte se

Cesta, která vám nejvíce usnadní návrat do práce po rodičovské dovolené, je domluvit se na flexibilním úvazku u svého stávajícího zaměstnavatele. Pokud to na vaší pozici není možné, stojí i za úvahu změna pozice v rámci firmy. Výhodou je, že nebudete muset začít od píky, a budete mít více energie zvyknout si na novou roli pracující maminky.

Zeptejte se

Pokud máte ve svém okolí maminky, které už své ratolesti poslaly do škol a navrátily se úspěšně do pracovního života, zeptejte se jich, jestli hledají v jejich firmě nové kolegyně. Doporučení kandidáti mají navíc větší šanci uspět v prvních kolech výběrového řízení. 

Dejte o sobě vědět

Pro pracující maminky je při hledání práce nejdůležitější myslet na složitou logistiku přesunů mezi školou, prací, kroužky apod. Platí zde přímá úměra. Čím blíže bude vaše zaměstnání, tím bude logistika jednodušší. Dejte proto o sobě vědět všem firmám ve vašem okolí, i když zrovna nové zaměstnance nehledají, za pár dní se to může změnit. Případně se zaměřte na firmy, které umožňují práci z domova.

Hledejte na webu

Hledání práce po návratu z rodičovské dovolené vám mohou usnadnit i portály určené přímo pro pracující maminky. Zaregistrujte se jako expertka na stránkách Mumdoo a zkoušejte své štěstí také na webu Mámajob. Nabídky flexibilních úvazků naleznete i na dalších portálech, jako je Startupjobs, Nelisa aj. 

Změňte svou kariéru

Pokud jste během rodičovské dovolené nalezla smysl v práci s dětmi, poohlédněte se po zaměstnání v mateřských nebo základních školách. Práce ve školství vám kromě smysluplnosti nabídne také placené prázdniny a možnost dohodnout se na flexibilnější pracovní době.

Pracujte sama na sebe

Láká vás možnost stát se svrchovanou paní svého času? Zvažte tedy možnost pracovat sama na sebe. Dnešní doba hraje do karet všem copywriterům, grafikům, virtuálním asistentům, správcům sociálních sítí, tvůrcům webu, překladatelům atd. Sice tato cesta vyžaduje počáteční investici jak finanční, tak časovou, ale později bude vaše úsilí odměněno absolutní flexibilitou. 

 

Získejte zkušenosti

Možná sama víte, co byste chtěla dělat, ale je to úplně mimo váš dosavadní obor? Pokud to myslíte se změnou kariéry opravdu vážně, poohlédněte se v daném oboru po stáži, dobrovolnické činnosti, nebo vypomáhejte známému. Každá zkušenost se počítá! 

 

Možností, jak se chopit návratu do práce po rodičovské je spousta. Myslete na to, že nabídka práce na zkrácené úvazky v ČR pokulhává a je na tyto pozice obrovská konkurence.

 

Důležité je začít s přípravou včas, ideálně jeden rok před koncem rodičovské. S hledáním té pravé cesty pro vás, vám pak ráda pomůžu v rámci kariérního poradenství. 

 

Hodně štěstí, 

 

Vaše Tereza

Hledání práce po rodičovské nemusí být náročné, kariérní poradce Tereza Ščerbová Vám s tím poradí.